آرشیو موضوعی سایت

روی تصویر کلیک کنید

جستجوی حدیث مورد نظر

تبلیغات و اطلاع رسانی

آموزش نام نویسی درسایت درقسمت دانلود قرار گرفتاگرکلیپ برای شمانمایش ندادفلش پلی یرمرورگراز

اینجا
دانلودونصب کنید


کلیپ های موجود


با کیفیت نسبتا خوب در سایت قرارگرفت

نامه چارلی چاپلین

 

 

نامه‌اي كه مشاهده مي‌كنيد شايد تا كنون بارها آنرا خوانده يا چيزي درباره آن شنيده باشيد، ولي از آن جايي كه مفاهيم ونكات عميقي در اين نامه وجود دارد ما را بر اين داشت تا اقدام به درج آن كنيم. گرچه از نوشتن اين نامه سالهای بسياري مي‌گذرد ولي تاكنون غبار زمان نتوانسته است تأثير قلم شيوای چاپلين را بي تأثير سازد. چارلي چاپلين هنرمند بزرگ سينما، سينما گري كه در آثارش به انسان ارج نهاده و فساد و تباهي را با طنز گزنده‌اش به باد انتقاد گرفت. آن هنگام كه دخترش در پاريس به آموختن هنر اشتغال داشت نامه‌اي به او نوشت كه در حيطه ادبيات، يكي از باارزش‌ترين نوشته ها است. متن نانه سرشار از نكته‌های هشدار دهنده در باب زندگي شرافتمندانه، عموماً به انسانها و خصوصاً به دختران و زنان است.

جرالدين دخترم: از تو دورم ولي يك لحظه تصوير تو از ديدگانم دور نمي‌شود. اما تو كجايي؟ در پاريس روی صحنه تئاتر پر شكوه شانزه ليزه؟ اين را مي‌دانم و چنان است كه گويي در اين سكوت شبانگاهي، آهنگ قدمهايت را مي‌شنوم، شنيده‌ام نقش تو در اين نمايش پر شكوه، نقش آن دختر زيبای حاكمي است كه اسير خان تاتار شده است. جرالدين در نقش ستاره باش و بدرخش اما اگر فرياد تحسين‌آميز تماشاگران و عطر مستي‌آور گلهايي كه برايت فرستاده‌اند ترا فرصت هوشياري داد، بنشين و نامه‌ام را بخوان. من پدر تو هستم. امروز نوبت توست كه هنر‌نمايي كني و به اوج افتخار برسي، امروز نوبت توست كه صدای كف زدنهای تماشاگران گاهي تو را به آسمانها ببرد. به آسمانها برو ولي گاهي هم روی زمين بيا و زندگي مردم را تماشا كن زندگي آنها كه با شكم گرسنه در حالي كه پاهايشان از بي‌نوايي مي‌لرزد و هنر نمايي مي‌كند.

 

من خود يكي از ايشان بودم. جرالدين دخترم تو مرا درست نمي‌شناسي. درآن شب‌های بس دور با تو قصه‌ها بسيار گفتم اما غصه‌های خود را هرگز نگفتم، آن هم داستاني شنيدني است. داستان آن دلقك گرسنه كه در پست‌ترين صحنه‌های لندن آواز مي‌خواند و صدقه مي‌گيرد. اين داستان من است. من طعم گرسنگي را چشيده‌ام من درد نابساماني را كشيده‌ام و از اينها بالاتر رنج حقارت آن دلقك دوره‌گرد كه اقيانوسي از غرور در دلش موج مي‌زند اما سكه تصدق آن رهگذر غرورش را خرد نمي‌كند را نيز احساس كرده‌ام. با اين همه زنده‌ام و از زندگان پيش از اينكه بميرند حرفي نبايد زد. داستان من به كار نمي‌آيد از تو حرف بزنم.بدنبال تو نام من است. چاپلين. جرالدين دخترم دنيايي كه تو در آن زندگي مي‌كني دنيای هنرپيشگي و موسيقي است. نيمه شب آن هنگام كه از سالن پر شكوه تئاتر بيرون ميايي آن ستايشگران ثروتمند را فراموش كن. ولي حال آن راننده تاكسي را كه تو را به منزل مي‌رساند بپرس. حال زنش را بپرس و اگر آبستن بود و پولي برای خريد لباس بچه نداشت، مبلغي پنهاني در جيبش بگذار. به نماينده خود در پاريس دستور داده‌ام فقط وجه اين نوع خرج‌های تو را بي‌چون و چرا بپردازد. اما برای خرج‌های ديگرت بايد برای آن صورت‌حسابي بفرستي. دخترم جرالدين گاه و بي‌گاه با مترو و اتوبوس شهر را بگرد مردم را نگاه كن زنان بيوه و كودكان يتيم را بشناس و دست كم روزي يكبار بگو من هم از آنها هستم. تو واقعاً يكي از آنها هستي نه بيشتر. هنر قبل از آنكه دو بال دور پرواز به انسان بدهد اغلب دو پای او را مي‌شكند وقتي به مرحله‌اي رسيدي كه خود را برتر از تماشاگران خويش بداني همان لحظه تئاتر را ترك كن و با تاكسي خود را به حومه شهر پاريس برسان من آنجا را خوب مي‌شناسم. آنجا بازيگران همانند خويش را خواهي ديد كه قرن‌ها پيش زيباتر از تو چالاكتر از تو و مغرورتر از تو هنرنمايي مي‌كردند. اما در آنجا از نور خيره كننده نورافكن‌های تئاتر شانزه ليزه خبري نيست. نورافكن كولي‌ها تنها نور ماه است نگاه كن آيا بهتر از تو هنرنمايي نمي‌كنند؟ اعتراف كن. دخترم هميشه كسي هست كه بهتر از تو هنرنمايي كند و اين را بدان كه هرگز در خانواده چارلي چاپلين كسي آنقدر گستاخ نبوده است كه يك كالسكه‌ران يا يك گدای كنار رود سن يا كولي هنرمند حومه پاريس را ناسزايي بگويد. دخترم جرالدين چكي سفيد برای تو فرستادم كه هر چه دلت مي‌خواهد بگيري و خرج كني ولي هر وقت خواستي دو فرانك خرج كني، با خود بگو

Continue reading

لوگوی سایت

برای حمایت وتبادل لینک باما کد زیررا کپی ودر سایت یا وبلاگ خود قراردهید

 

 

بایگانی شمسی

آمار بازدید سایت

افراد آنلاین : 1
تعداد کل مطالب : 280
بازدید امروز : 27
بازدید دیروز : 70
بازدید کل : 1335997